ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ
Πρόγραμμα 8ης Διεθνής Πανεπιστημιάδας Θεάτρου
8η ΔΙΕΘΝΗΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΔΑ ΘΕΑΤΡΟΥ 22 ΜΑΪΟY - 10 ΙΟΥΝΙΟY 2012 ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ «ΑΣΤΕΡΙΑ»
8η ΔΙΕΘΝΗΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΔΑ ΘΕΑΤΡΟΥ 22 ΜΑΪΟY - 10 ΙΟΥΝΙΟY 2012 ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ «ΑΣΤΕΡΙΑ»
8η ΔΙΕΘΝΗΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΔΑ ΘΕΑΤΡΟΥ
22 ΜΑΪΟY - 10 ΙΟΥΝΙΟY 2012
ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ «ΑΣΤΕΡΙΑ»
Π Ρ Ο Γ Ρ Α Μ Μ Α
1. «ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΣΤΗ ΒΡΕΜΗ» του RAINER WERNER FASSBINDER
ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ DIJON ΓΑΛΛΙΑΣ
ΤΡΙΤΗ 22 ΜΑΪΟΥ 2012 * ΏΡΑ : 21.15΄
2. «ΑΝΕΥ ΛΟΓΩΝ ΙΙ» - ΠΕΝΤΕ ΑΥΤΟΝΟΜΕΣ PERFORMANCE
ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΠΕΛΟΠΟNHΣΟΥ ΤΜΗΜΑ ΘΕΑΤΡΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΣΧΟΛΗ ΚΑΛΩΝ ΤΕΧΝΩΝ -ΟΜΑΔΑ ΜΙΜΙΚΗΣ & ΣΩΜΑΤΙΚΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ
ΤΕΤΑΡΤΗ 23 ΜΑΪΟΥ 2012 * ΏΡΑ : 21.00 ΄
- ΒΑΣΙΛΑΚΟΥ ΑΝΤΩΝΙΑ
ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΜΙΜΙΚΗΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 23 ΜΑΪΟΥ 2012 * ΏΡΑ : 17.00΄ (ΜΙΚΡΗ ΣΚΗΝΗ)
ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΜΙΜΙΚΗΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 23 ΜΑΪΟΥ 2012 * ΏΡΑ : 17.00΄ (ΜΙΚΡΗ ΣΚΗΝΗ)
3 α. «ΡΩΜΑΙΟΣ & ΙΟΥΛΙΕΤΑ ATIMEFORUS» του WILLIAM SHAKESPEARE
3 β. «Η ΚΥΡΑ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ» του HENRIKIBSEN
ΘΕΑΤΡΙΚΕΣ PERFORMANCES ΒΑΣΙΣΜΕΝΕΣ ΣΤΑ ΕΡΓΑ ΤΟΥΣ
ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΔΥΤ. ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ - ΤΜΗΜΑ ΕΙΚΑΣΤΙΚΩΝ & ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΩΝΤΕΧΝΩΝ
ΠΕΜΠΤΗ 24 ΜΑΪΟΥ 2012 * ΏΡΑ : 21.15΄
ΠΕΜΠΤΗ 24 ΜΑΪΟΥ 2012 * ΏΡΑ : 21.15΄
- ΤΑΣΟΣ ΠΡΩΤΟΨΑΛΤΟΥ - ΔΙΑΛΕΞΗ
ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΜΕΤΑΔΡΑΜΑΤΙΚΟΥ : ΘΕΑΤΡΟ & PERFORMANCE
ΠΕΜΠΤΗ 24 ΜΑΪΟΥ 2012 * ΏΡΑ :19.00 ΄
4. «KOΡΗ Μ’ ΚΙ’ ΑΝ ΠΕΡΠΑΤΕΙΣ ΛΙΑΝΑ...»
ΣΥΛΛΟΓΗ ΤΡΑΓΟΥΔΙΩΝ ΤΗΣ ΗΠΕΙΡΟΥ, ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ & ΘΡΑΚΗΣ
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΕΣ/ΚΗΣ - «ΜΟΥΣΙΚΟ ΠΟΛΥΤΡΟΠΟ»
ΣΑΒΒΑΤΟ 26 ΜΑΪΟΥ 2012 * ΏΡΑ : 21.00΄
5. «Η ΑΝΤΙΓΟΝΗ» του ΣΟΦΟΚΛΗ
ΤΕΙ ΑΘΗΝΑΣ «ΤΟ ΤΡΙΤΟ 3Ο ΚΟΥΔΟΥΝΙ»
ΚΥΡΙΑΚΗ 27 ΜΑΪΟΥ 2012 * ΏΡΑ : 21.00΄
6. «Η ΤΕΛΕΤΗ» του ΠΑΥΛΟΥ ΜΑΤΕΣΙ
ΤΕΙ ΑΘΗΝΑΣ - «ΤΟ ΤΡΙΤΟ 3Ο ΚΟΥΔΟΥΝΙ»
ΔΕΥΤΕΡΑ 28 ΜΑΪΟΥ 2012 * Ώρα : 21.00΄
7. «ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ » του NEIL SIMON
ΤΕΙ ΣΕΡΡΩΝ - ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΟΜΑΔΑ «6…7»
ΤΡΙΤΗ 29 ΜΑΪΟΥ 2012 * ΏΡΑ : 21.15΄
9. «ΝΤΙΚΕΝΣ ΑΛΛΙΩΣ: ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΔΥΟ ΠΟΛΕΩΝ» του CHARLES DICKENS
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΕΣ/ΚΗΣ - BALD THEATRE
ΠΕΜΠΤΗ 31 ΜΑΪΟΥ 2012 * ΏΡΑ : 21.15΄
10 α . «ΤΟ ΣΩΜΑ & Η ΟΡΓΑΝΙΚΗ ΥΛΗ»-«ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗ» 2 -PERFORMANCE
ΑΝΩΤΑΤΗ ΣΧΟΛΗ ΚΑΛΩΝ ΤΕΧΝΩΝ AΘΗΝΑΣ
10 β . «ΕΚΠΝΟΗ» ΤΑΞΗ ΚΙΝΗΣΙΟΛΟΓΙΑΣ ΤΜ. ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΚΑΙ ΤΕΧΝΗΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 1 ΙΟΥΝΙΟΥ 2012 * Ώρα 21.15 ΄
- DENIS BARONNET
ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΠΡΩΤΟΤΥΠΗΣ ΘΕΑΤΡΙΚΗΣ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ «SODA»
ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΠΡΩΤΟΤΥΠΗΣ ΘΕΑΤΡΙΚΗΣ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ «SODA»
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 1 ΙΟΥΝΙΟΥ 2012* ΏΡΑ 18.00΄ (ΜΙΚΡΗ ΣΚΗΝΗ)
11. «ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΒΛΕΠΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ»
ΣΥΛΛΟΓΗ ΠΑΡΑΜΥΘΙΩΝ & ΑΣΥΝΗΘΙΣΤΩΝ ΙΣΤΟΡΙΩΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ
ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ - ΤΜΗΜΑ ΙΑΤΡΙΚΗΣ
ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ - ΤΜΗΜΑ ΙΑΤΡΙΚΗΣ
ΣΑΒΒΑΤΟ 2 ΙΟΥΝΙΟΥ 2012 * ΏΡΑ 21.00 ΄
- ΑΝΔΡΕΑΣ ΦΛΟΥΡΑΚΗΣ
ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΘΕΑΤΡΙΚΗΣ ΓΡΑΦΗΣ
ΣΑΒΒΑΤΟ 2 ΙΟΥΝΙΟΥ 2012 * ΏΡΑ 18.00΄ (ΜΙΚΡΗ ΣΚΗΝΗ)
12. «ΦΡΑΝΚΙ & ΤΖΟΝΝΥ ΣΤΟ ΦΩΣ ΤΟΥ ΦΕΓΓΑΡΙΟΥ»TERRENCE Mc NALLY
ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΥΠΡΟΥ - ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΔΡΑΣΤΕΣ.
ΚΥΡΙΑΚΗ 3 ΙΟΥΝΙΟΥ 2012 * ΏΡΑ 21.00 ΄
- ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΑΡΒΑΝΙΤΑΚΗΣ
ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ : «ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΤΗΣ ΚΩΜΩΔΙΑΣ»
ΚΥΡΙΑΚΗ 3 ΙΟΥΝΙΟΥ 2012 * ΏΡΑ 16.00 ΄ (ΜΙΚΡΗ ΣΚΗΝΗ)
13. «Η ΤΕΛΕΤΗ» του ΠΑΥΛΟΥ ΜΑΤΕΣΙ
ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ
ΤΡΙΤΗ 5 ΙΟΥΝΙΟΥ 2012 * ΏΡΑ 21.15 ΄
14. «ART» της YASMINAREZA
ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΝΙS ΣΕΡΒΙΑΣ
ΠΕΜΠΤΗ 7 ΙΟΥΝΙΟΥ 2012 * ΏΡΑ 21.15 ΄
15. «REIGEN» του ARTHUR SCHNITZLER
ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ BLAGOEVGRAD ΒΟΥΛΓΑΡΙΑΣ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 8 ΙΟΥΝΙΟΥ * ΏΡΑ 21.15΄
16 α. «ΦΩΤΑ ΣΒΗΣΤΑ» του ΑΣΤΕΡΗ ΠΟΛΥΧΡΟΝΙΔΗ
16 β. «OFFBEAT» -STAND-UP COMEDY
Τ.Ε.Ι ΣΕΡΡΩΝ - «ΠΕΙΡΑΜΑΤ.Ε.Ι.ΚΗ ΣΚΗΝΗ ΣΕΡΡΩΝ»
ΣΑΒΒΑΤΟ 9 ΙΟΥΝΙΟΥ 2012* ΏΡΑ : 20.30΄
17. «ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΒΛΑΚΕΙΑΣ» του ΣΑΚΗ ΣΕΡΕΦΑ
ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΙΓΑΙΟΥ - ΣΧΟΛΗ ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΡΟΔΟΥ
ΣΑΒΒΑΤΟ 9 ΙΟΥΝΙΟΥ 2012 * ΩΡΑ : 21.30΄
18. «Η ΜΑΜΑ ΜΑΣ…ΤΟ ΘΗΛΥΚΟ» της ΕΛΕΝΗΣ ΣΕΜΕΡΤΖΙΔΟΥ
Τ.Ε.Ι ΣΕΡΡΩΝ - «ΠΕΙΡΑΜΑΤ.Ε.Ι.ΚΗ ΣΚΗΝΗ ΣΕΡΡΩΝ»
ΚΥΡΙΑΚΗ 10 ΙΟΥΝΙΟΥ 2012 * ΏΡΑ : 21.00΄
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΕΝΤΗΣ
ΚΑΛ/ΚΟΣ Δ/ΝΤΗΣ
ΔΗ.Κ.Ε. ΔΗ.ΠΕΘΕ. ΣΕΡΡΩΝ
#SerresParatiritis